Jeśli newsletter nie wyświetla się poprawnie, obejrzyj go na naszej stronie. :)
EnviroSolutions || GISletter
Darmowe narzędzia gis
OpenSource GIS dla każdego
OpenSource GIS
Czyli darmowe narzędzia do pracy z danymi przestrzennymi dostępne dla każdego. Najbardziej znanym narzędziem OpenSource, a zarazem oprogramowaniem, jest QGIS. Jednak nawet wielki QGIS bez wtyczek, czy dodatkowych aplikacji prawdopodobnie nie spełniałby wszystkich oczekiwań wymagających użytkowników. Postaramy się Wam przybliżyć inne darmowe narzędzia, które mogą się przydać do pracy z danymi przestrzennymi.
LizMap
Jest to nakładka graficzna do QGIS Server, która umożliwia tworzenie webowych aplikacji mapowych. Co dokładnie w takiej aplikacji może się znaleźć? Dzięki integracji danych przestrzennych różnego rodzaju, użytkownik ma możliwość stworzenia dokładnie takiego serwisu mapowego jakiego potrzebuje – niech ograniczeniem będzie wyobraźnia! Ciekawą tematyką przedstawioną w portalu mapowym wykonanym z LizMap jest Paris by night.
Jak widać - nie jest to typowa mapowa aplikacja webowa :) Powodzenia!
OpenLayers
Jest to biblioteka, która ułatwia dodawanie dynamicznych map na stronach internetowych. Napisana jest w języku JavaScript. Oferuje narzędzia przydatne do wykonywania wielu zabiegów przestrzennych. Za jej pomocą stworzyliśmy funkcje w portalu mapowym, takie jak:
• wyświetlanie rastra na podkładzie Google Satellite
• dynamiczne wyświetlanie pola powierzchni
• kategoryzacja styli (dla poligonów)
To oczywiście dopiero początek możliwości jakie przed nami otwiera :)
Powyższe grafiki przedstawiają fragment platformy rolniczej stworzony przez naszą firmę.
Wtyczki QGIS
Jeśli w QGIS brakuje narzędzia do wykonania pewnego zadania, nie frustruj się – istnieje duża szansa, że ktoś zauważył ten brak wcześniej i stworzył wtyczkę, która wykonuje pożądaną pracę. Przedstawimy Wam wtyczkę, którą uważamy za godną uwagi.
Wtyczka ta jest niezwykle prosta, niepozorna, a przy tym intuicyjna i jakże umilająca życie. Mowa o MapSwipe Tool, dzięki której istnieje możliwość dynamicznego podglądu warstwy znajdującej się pod bieżącą warstwą. Narzędzie działa zarówno w pionie, jak i w poziomie, a kierunek definiujemy ruchem myszki.
Oferujemy wsparcie w nauce narzędzi OpenSource!
Jeśli przeszukiwanie internetu wzdłuż i wszerz w celu odnalezienia odpowiedzi na nurtujące pytania to dla Ciebie za dużo, a próby stworzenia własnych opracowań z użyciem narzędzi OpenSource kończą się fiaskiem, to serdecznie zapraszamy na nasze konsultacje online. Poruszymy na nich dowolne zagadnienie związane z GIS-em, które spędza Ci sen z powiek.
        EnviroSolutions Sp. z o.o.