Jeśli newsletter nie wyświetla się poprawnie, obejrzyj go na naszej stronie. :)
EnviroSolutions || GISletter
Bądź częścią społeczności QGIS
Witajcie w wolnym i otwartym świecie GIS!
QGIS
Jak uzyskać certyfikat QGIS?
Poniżej przedstawiamy, jak w kilku prostych krokach uzyskać certyfikat znajomości GIS sygnowany znakiem jakości QGIS.
1. Wchodzimy na stronę Projecta: QGIS
2. Klikamy w zakładkę Certification, następnie wybieramy Approved Organisations
3. Z listy Certifying Organisations wybieramy instytucję szkoleniową (np. EnviroSolutions)
4. Z listy Courses wybieramy szkolenie, którym jesteśmy zainteresowani a następnie, na podany na górze strony adres mail wysyłamy zgłoszenie wraz z informacją, że chcemy otrzymać certyfikat sygnowany Znakiem Jakości QGIS.

Porada💡: na dole strony, w dziale Course Types, znajdziemy dokładny opis każdego ze szkoleń, jak również informacje o miejscu odbywania się kursu oraz odnośniki do harmonogramu
Jak zgłaszać błędy we wtyczkach QGIS?
QGIS jest rozwijany przez wspaniałą społeczność. Dołącz do niej i nie przechodź obojętnie obok błędów! Jak należy postąpić w przypadku zauważenia nieprawidłowości we wtyczce? Oto kilka wskazówek:
1. Wejdź w zakładkę Wtyczki, a następnie Zarządzanie wtyczkami i Zainstalowane.
2. Znajdź na liście wtyczkę z błędem i kliknij w nią.
3. W opisie wtyczki, po lewej stronie znajdują się sekcje, znajdź sekcję Więcej. Jeśli taka była wola autora wtyczki – będzie tam widniał link do zgłaszania błędów. Odeśle on do miejsca w repozytorium kodu źródłowego wtyczki, w którym można zgłaszać błędy.
4. Przycisk New issue umożliwi opis problemu i bezpośrednie przesłanie go do autora wtyczki.
Nie czekaj, działaj!
Vector tiles w QGIS 3.14!
19 czerwca wyszła nowa wersja QGIS 3.14. Ktoś zgadnie jak się nazywa? Z pewnością pierwszym, co przychodzi na myśl jest liczba π. I tak też nazywa się najnowsza wersja - QGIS 3.14 ‘Pi’, którą można pobrać tutaj. A jeśli ktoś jeszcze nie jest pewien czy chce ją pobierać, to prezentujemy argument nie do zbicia.
Otóż w QGIS 3.14 dostępna jest wtyczka MapTiler. Umożliwia ona każdemu użytkownikowi wyświetlenie różnego rodzaju danych dla całego świata. Dostępne są dane wektorowe oraz rastrowe. Wczytują się z niebywałą prędkością, ponieważ podzielone są na kafelki, co zdecydowanie przyspiesza ich ładowanie. Aby uzyskać dostęp do warstw należy wygenerować darmowy klucz, zakładając konto na stronie MapTiler. Klucz będzie się znajdował w zakładce Account --> Keys.
Sklepik QGIS
A dla największych fanów i fanek wspaniała informacja - QGIS sprzedaje swoje gadżety. W wirtualnym sklepie można upolować nie tylko kubki, torby, czy bidony, ale również koszulki z organicznego materiału przyjaznego środowisku! Warto zajrzeć i zafundować prezent sobie lub znajomemu, który ma bzika na punkcie GIS'u.
        EnviroSolutions Sp. z o.o.