Jeśli newsletter nie wyświetla się poprawnie, obejrzyj go na naszej stronie. :)
EnviroSolutions || GISletter
GIS w obliczu pandemii
Jak obecna sytuacja wpływa na branżę geoinformatyczną?
summer
Walka z epidemią made in China
W czasie wybuchu epidemii SARS w 2002 roku odkodowanie genomu wirusa zajęło naukowcom ponad rok, podczas gdy dzięki postępowi technicznemu genom koronawirusa został zidentyfikowany w ciągu miesiąca. Obecnie wiele krajów przygląda się chińskiemu modelowi wykorzystania najnowszych technologii w walce z pandemią. Użycie systemów Beidou (chiński satelitarny system nawigacyjny) oraz usługi RDSS (Radio Determination Satellite Service), która przekazuje informacje w czasie rzeczywistym, w znacznym stopniu pomogło monitorować pacjentów i miejsca dotknięte pandemią, w znacznym stopniu powstrzymując rozprzestrzenianie się wirusa. Z pomocą wiarygodnych danych oraz precyzyjnych map i zobrazowań satelitarnych Chiny mogły wytypować miejsca pod budowę tysięcy nowych szpitali polowych w całym kraju. Co więcej, w prowincji Jiangxi siły policyjne używają dronów obsługujących BeiDou do monitorowania zatłoczonych obszarów publicznych, przez co Chińskie Ministerstwo Transportu było w stanie szybko wysłać komunikaty alarmowe do ponad 6 milionów pojazdów.
Zmiany w Mapach Google w związku z COVID-19
Informacje związane z pandemią COVID-19 można od teraz wyświetlać w Mapach Google jako warstwę - od października także dla Polski. Po włączeniu map wystarczy kliknąć na ikonę warstw w prawym górnym rogu ekranu, a następnie wybrać "Dane o COVID-19". Następnie zobaczymy średnią liczbę nowych przypadków koronawirusa na 100 tysięcy osób, obliczoną na podstawie danych z ostatnich 7 dni dla wybranego obszaru. Pojawia się też etykieta, określająca, czy liczba ta spada, czy też rośnie. Więcej informacji znajdziemy tutaj.
INTERGEO 2020 wirtualnie
W dniach 13-15 października odbyły się międzynarodowe targi INTERGEO 2020. Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia było "INTERGEO 2020 goes digital", nie bez przyczyny. W związku z obecną sytuacją, targi całkowicie przeniosły się do sieci. W wydarzeniu wzięło udział około 12000 uczestników z 153 krajów oraz 228 wystawców. Tematami przewodnimi były: ochrona klimatu, cyfryzacja branży budowlanej i BIM, Smart Cities, cyfrowe trendy w badaniach publicznych.
StreetView w krajowym Geoportalu
W serwisie geoportal.gov.pl udostępniono nową funkcjonalność pozwalającą na włączenie trybu zdjęć 360 z serwisu Google Maps. Wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy w miejscu zainteresowania, a następnie z menu wybrać pozycję „Widok StreetView” - w nowym oknie przeglądarki zostanie wyświetlony widok danego otoczenia w serwisie GoogleMaps z uruchomionym widokiem StreetView.
        EnviroSolutions Sp. z o.o.